Jimmy Jib Nasıl Ortaya Çıktı?

Jimmy Jib Nedir?
21 Haziran 2018
Jimmy Jib’in Kullanım Alanları
1 Eylül 2018

Jimmy Jib’in tarihçesi, bulunup, geliştirilip kullanılması oldukça eskiye dayanan bir süreçtir. 1916’da D.W. Griffith‘in muhteşem sessiz filmi Intolerance‘da ilk kamera vincinin kullanıldığı genel olarak kabul edilir. Jimmy jib (Kamera vinci) resimlerinin günümüze kadar ulaşmadığı düşünülmektedir. Film bir D.W. Giffith prodüksiyonudur.

Jimmy jib ismi çok sonraları Amerikalı üretici Stanton firmasının elektronik joystick kumandalı ürününün dünyada standart olmasından sonra bu alete verilen genel bir isim olmuştur.

Eski yönetmen ve eski bir mühendis olan yönetmen Allan Dwan tarafından tasarlanmıştır. Jimmy Jib aynı noktadan bakıp hep aynı açı ve perspektif ile görüntüyü çekmek zorunda kalan kameraman ve yönetmenlerin, aynı anda bir noktadan birçok açıyı çekmek keyfini tattırmıştır. Böyle olunca insanların bu alanda kullanmayı tercih ettikleri bir alet olmuştur. Jimmy Jib kullanımın avantajları, yapılan işin sonucu olarak ortaya daha keyifli ve kaliteli işlerin çıkması Jimmy Jib’in hızlı bir şekilde kabul görüp tercih edilme sebebi olmuştur.

Kamera vinci, camera crane olarakta adlandırılır.

Comments are closed.